Macron subliniază investiţia masivă a Europei în securitatea Ucrainei
Preşedintele francez Emmanuel Macron a evidenţiat angajamentul financiar substanţial al Europei faţă de Ucraina, în timpul declaraţiilor comune de presă cu preşedintele american Donald Trump.
Liderul de la Elysée a punctat că Uniunea Europeană a investit 128 de miliarde de dolari în securitatea Ucrainei, accentuând că este vorba despre o "investiţie" reală în securitatea colectivă a continentului, transmite BBC.
Vorbind în limba franceză, Macron a început prin a-i mulţumi lui Trump pentru prietenia dintre America şi Franţa, menţionând că au făcut „paşi foarte substanţiali înainte" în discuţiile despre situaţia din Ucraina.
„Europa nu s-a sustras de la responsabilităţile sale în ajutorarea acestei ţări", a afirmat preşedintele francez, subliniind că Ucraina a ţinut frontul pentru „securitatea colectivă" a întregii Europe.
În acelaşi context, Macron a transmis un mesaj de admiraţie pentru poporul ucrainean, adăugând că, în opinia sa, „nimeni din această sală nu îşi doreşte să trăiască într-o lume în care voinţa celui mai puternic poate fi pur şi simplu impusă, şi unde graniţele recunoscute internaţional pot fi pur şi simplu încălcate".
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro
-
Ce mai face George Soros la 94 de ani, „inamicul public" numărul 1 din România. Cine este Alexander Soros, urmașul lui, care a fost decorat de fostul președinte american Joe Biden în locul tatălui său. Scott Bessent, mâna dreaptă a lui Soros, alături de care a prăbușit lira sterlină, e acum ministru de Finanțe în SUA