Cum e să trăieşti cu un buldozer în casă (GALERIE FOTO)

Autor: Loredana Frăţilă-Cristescu Postat la 19 octombrie 2014 89 afişări

Unii plătesc o avere ca să-şi parcheze maşina în casă, alţii ca să-şi parcheze în casă colecţia de artă, , scrie New York Times.

Cei care le calcă pragul soţilor Arnold şi Marie Ford in Laguna Beach, California sunt întâmpinaţi de un buldozer - de fapt o lucrare de artă conceptuală în greutate de circa 2.500 de kilograme semnată de artistul Chris Burden. O altă operă a aceluiaşi artist, ce arată ca o maşină Lotus Europa din 1973, se află parcată în sufragerie lângă canapele.

Înainte de a-şi primi cele două piese, colecţionarii a trebuit să-şi supună casa unei expertize pentru a se asigura că podeaua poate susţine greutatea lor. Nici grădina casei nu arată ca una obişnuită: proprietarii au construit aici o balustradă din aluminiu vopsită în vermillion ce luminează noaptea cu leduri şi trece pe sub coroana unui pin bătrân.

Urmărește Business Magazin

/arta-si-societate/cum-e-sa-traiesti-cu-un-buldozer-in-casa-galerie-foto-13417355
13417355
comments powered by Disqus
0 of 1 minute, 7 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:02
01:05
01:07
 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.

www.zf.ro
Impactul real al tarifelor preşedintelui Trump: La ce preţ ar putea ajunge un iPhone dacă tarifele rămân în picioare? Costurile urcă de până la 10 ori