Armenia, pe urmele tarilor arabe: vrem si noi alegeri anticipate (VIDEO)

Autor: Mihai Mitrica Postat la 19 martie 2011 16 afişări

Mii de opozanti ai guvernului armean au protestat in aceasta saptamana intr-o piata centrala din Erevan, cerand demisia autoritatilor, dupa modelul mobilizarii din tot mai multe tari arabe.

La 1 martie, o alta manifestatie de protest, organizata cu ocazia implinirii a trei ani de la violentele din aceasta tara din Caucaz, a reunit peste 10.000 de persoane la Erevan. Protestele de strada sunt organizate de Congresul National Armenesc, principalul partid de opozitie, in frunte cu Levon Ter-Petrossian, dar si de alte partidul Mostenirea (Jarangutiun), al carui lider Raffi Hovannisian a inceput greva foamei la 15 martie. Toti cer alegeri anticipate parlamentare si prezidentiale.

Zece persoane, intre care doi politisti, au fost ucise in violentele de acum trei ani, din 1 martie 2008, dupa 11 luni de proteste fata de victoria in alegerile prezidentiale a lui Serge Sarkissian in fata lui Levon Ter-Petrossian.

Urmărește Business Magazin

/actualitate/armenia-pe-urmele-tarilor-arabe-vrem-si-noi-alegeri-anticipate-video-8075438
8075438
comments powered by Disqus
0 seconds of 1 minute, 7 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:07
01:07
 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.

www.zf.ro
Impactul real al tarifelor preşedintelui Trump: La ce preţ ar putea ajunge un iPhone dacă tarifele rămân în picioare? Costurile urcă de până la 10 ori