CME, proprietarul Pro TV, anunţă schimbări importante. Acesta ia în considerare spargerea şi vânzarea pe bucăţi a posturilor de televiziune sau vânzarea către un alt investitor strategic

Postat la 30 martie 2019 1524 afişări

CME, proprietarul Pro TV, anunţă schimbări importante. Acesta ia în considerare spargerea şi vânzarea pe bucăţi a posturilor de televiziune sau vânzarea către un alt investitor strategic
CME, proprietarul ProTV şi cel mai mare grup de televiziune din Europa Centrală şi de Est, a anunţat luni la bursă că a înfiinţat un comitet care analizează mai multe variante privind viitorul grupului.
 
Compania a angajat Allen & Company LLC şi Merrill Lynch pentru consiliere financiară, şi Covington & Burling pe zona de legal, se arată în anunţul CME. Variantele analizate includ spargerea şi vânzarea pe bucăţi a posturilor de televiziune, vânzarea către un alt investitor strategic sau rămânerea în actuala formă. 
 
 AT&T Inc., principalul acţionar al CME, susţine planurile companiei.
 
”După cinci ani de creştere susţinută, compania se află în cea mai bună situaţie din istoria sa. Credem că acesta este un moment foarte bun pentru a realiza această analiză strategică”, a spus John Billock, preşedintele  CME.
 
Cititi mai multe pe www.zf.ro
 
 
 
 
 
 

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
vanzare,
cme,
anunt,
televiziune

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.