Cresc preţurile vacanţelor în Europa. Patru ţări, în fruntea listei de popularitate
Preţul unui pachet turistic european a crescut cu până la 11,5% în ultimul an, arată o analiză. Cererea ridicată, creşterea costurilor de energie şi restricţiile de capacitate ale companiilor aeriene au contribuit la preţurile ridicate, a declarat grupul de consumatori „Which?”, citat de Sky News.
Călătoriile pe coasta de litoral a Bulgariei de la Marea Neagră au crescut cel mai mult, vacanţa medie de o săptămână crescând de la 1.234 de euro la 1.375 de euro pe persoană. Acest lucru înseamnă că un cuplu va plăti, în medie, cu 283 de euro mai mult în acest an pentru a face o rezervare.
Alte destinaţii cu creşteri mari ale preţurilor medii au fost Italia (plus 7,4%), Portugalia (plus 6,8%) şi Cipru (plus 6,4%). În toate locaţiile, creşterea medie a fost de 4,2%.
„Rezervarea vacanţelor din timp este aproape întotdeauna cea mai bună variantă de a obţine cel mai bun tarif - deci acum este cel mai bun moment pentru a obţine cele mai ieftine preţuri la vacanţele de vară”, a declarat Rory Boland, editor al revistei Which? Travel.
„Luaţi-vă timp să cumpăraţi şi, dacă plecaţi în vacanţă cu copiii, luaţi în considerare să călătoriţi în ultima săptămână a vacanţei de vară, deoarece am constatat anterior că aceasta poate fi cea mai ieftină săptămână din sezonul de vârf”, a adăugat el.
Urmărește Business Magazin
![](https://cnt.m.ro/c.gif?id=22666911&pid=341)
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro