Cursul BNR a crescut la 4,4382 lei/euro, cu 0,76 bani peste cel de joi
Cotaţiile monedei naţionale au rămas aproape de 4,44 lei/euro în prima parte a sesiunii interbancare de vineri, astfel că Banca Naţională a României (BNR) a publicat un curs de referinţă de 4,4382 lei/euro, cu 0,76 bani peste nivelul de joi.
În sesiunea precedentă, cursul a fost de 4,4306 lei/euro.
Leul s-a depreciat mai accentuat şi în raport cu dolarul american, iar rata de schimb a urcat cu 3,73 bani, la 3,2814 lei/dolar, de la 3,2441 lei/dolar joi.
În acelaşi timp, cursul de referinţă leu/franc elveţian a crescut la 3,6083 lei/franc.
Ratele de schimb leu/dolar şi leu/franc elveţian sunt calculate de BNR în funcţie de paritatea leu/euro şi cotaţiile de schimb euro/dolar şi euro/franc elveţian.
Cititi mai multe pe www.mediafax.ro
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro
-
Ce mai face George Soros la 94 de ani, „inamicul public" numărul 1 din România. Cine este Alexander Soros, urmașul lui, care a fost decorat de fostul președinte american Joe Biden în locul tatălui său. Scott Bessent, mâna dreaptă a lui Soros, alături de care a prăbușit lira sterlină, e acum ministru de Finanțe în SUA