Fraţii Pavăl au ieşit din nou la cumpărături în Bucureşti: Pavăl Holding la un pas de a semna pentru birourile Ethos House din Floreasca. Proprietarul grec cere un yield de sub 6%
Pavăl Holding este aproape de a semna pentru achiziţia birourilor Ethos House din Floreasca, clădire deţinută de omul de afaceri grec Gkotsis Anastasios. Investiţia inişială în Ethos House, proiect finalizat la final de 2014, a fost de 8 mil. euro, iar preţul cerut acum este de 27 mil. euro, potrivit surselor din piaţ.
Având în vedere o chirie medie de 18 euro fără TVA/mp/lună, în cazul în care tranzacţia s-ar parafa la 27 mil. euro randamentul investiţional ar fi de 5,9%, cel mai scăzut de la tranzacţia prin care AFI Europe a preluat Aviatorilor 8 de la NEPI-Rockcastle, ca parte a întregului pachet de birouri.
Clădirea are o suprafaţă închiriabilă de 7.300 mp, iar printre chiriaşi se numără Forte Partners, Arval, sau birourile celor care deţin combinatul siderurgic de la Galaţi.
Terenul de 1.500 de metri pătraţi pe care este dezvoltat acest proiect a fost cumpărat în 2012 pentru circa 1,5 mil. euro de la grupul Willbrook, controlat de omul de afaceri israelian Eyal Ofer.
Omul de afaceri grec a mai dezvoltat alături de un grup de investitori italieni şi clădirea de birouri Polonă 68, vândută în 2017 către Teddy Sagi, care deţine şi proiectul Swan Office&Technology Park.
Dacă fraţii Pavăl vor parafa tranzacţia, aceasta ar fi prima achiziţie de birouri după preluarea birourilor de la CA Immo din 2022, cea mai mare preluare de birouri de pe piaţa locală prin care au cumpărat 7 clădiri de birouri contra sumei de 377 mil. euro. În ultimii ani Pavăl Holding s-a concentrat pe investiţii în hoteluri de lux în Italia şi Elveţia.
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro