Marea Britanie interzice exportul de controllere de jocuri video „ucigaşe” către Rusia

Autor: Iris Dutescu Postat la 24 aprilie 2025 13 afişări

Guvernul britanic a interzis exportul controllerelor de console de jocuri video către Rusia, care ar fi folosite de Moscova pentru pilotarea dronelor pe linia frontului din Ucraina.

Într-un nou pachet anunţat joi dimineaţă, care cuprinde 150 de sancţiuni comerciale împotriva Rusiei, Regatul Unit a interzis, de asemenea, altor tehnologii să ajungă în ţară, inclusiv a unui software capabil să caute şi să exploateze noi rezerve de petrol şi gaze.

„Astăzi, ne exercităm puterile pentru a sugruma maşina de război rusă, pentru a salva vieţi ucrainene şi pentru a proteja întreprinderile britanice de exploatarea cinică a Rusiei”, a declarat ministrul britanic pentru sancţiuni, Stephen Doughty.

Pachetul se concentrează în mare măsură pe împiedicarea accesului software-ului şi tehnologiei inovatoare în sectoarele de apărare şi energie ale Rusiei, inclusiv a controllerelor de jocuri video utilizate pentru pilotarea dronelor în războiul împotriva Ucrainei, precum şi pe transferul de tehnologie utilizată în producţia de bunuri comune cu prioritate ridicată.

Noile măsuri au intrat în vigoare imediat şi reflectă accentul mai mare pus de guvern pe sancţiunile comerciale, spre deosebire de sancţiunile financiare, potrivit Politico.

Biroul pentru punerea în aplicare a sancţiunilor comerciale (Office for Trade Sanctions Implementation - OTSI) a fost creat în octombrie 2024, în cadrul Departamentului pentru afaceri şi comerţ.

Sondaj Știu

Ești de acord ca viitorul Președinte să dizolve Parlamentul, pentru a reflecta voința de acum a electoratului?

Sunt de acord cu termenii si conditiile

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
marea britanie,
rusia,
export
0 seconds of 1 minute, 7 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:07
01:07
 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.

www.zf.ro
Impactul real al tarifelor preşedintelui Trump: La ce preţ ar putea ajunge un iPhone dacă tarifele rămân în picioare? Costurile urcă de până la 10 ori