Michael Schumacher, rănit într-un accident de schi. Fostul pilot, transportat cu elicopterul la spital. Autorităţile franceze: A suferit un traumatism cranian grav

Autor: Leila Bolat Postat la 29 decembrie 2013 185 afişări

Fostul pilot de Formula 1 Michael Schumacher, septuplu campion mondial, a fost rănit într-un accident de schi, duminică dimineaţă, în staţiunea Meribel din Franţa, susţine postul de radio Europe 1, citat de L'Equipe. Autorităţile locale franceze au confirmat, duminică seara, că Schumacher a suferit un traumatism cranian grav.

Autorităţile din Meribel au anunţat, duminică seară, că fostul pilot de Formula 1 Michael Schumacher a suferit un traumatism cranian grav, dar viaţa nu îi este în pericol, informează AFP.

Jandarmeria montană din Courcheval, care a intervenit după accidentul lui Schumacher, a precizat că germanul a suferit "un traumatism cranian sever".

La scurt timp după anunţul autorităţilor din Meribel, ledauphine.com a notat însă că starea lui Schumacher s-a agravat şi că viaţa fostului pilot ar fi acum în pericol.

Fostul pilot de Formula 1 Michael Schumacher, septuplu campion mondial, a fost rănit grav într-un accident de schi, duminică, în staţiunea Meribel, conform postului de radio Europe 1, citat de L'Equipe.

Directorul general al staţiunii, Christophe Gernignon-Lecomte, a declarat pentru RMC că Schmacher era agitat dar conştient, după accident. "Nu ştiu cu adevărat gravitatea accidentării, deocamdată are loc o anchetă. El a căzut la 11.07, în afara pistei, la Meribel. Avea cască şi s-a lovit cu capul de o stâncă. Intervenţia a fost rapidă, la ora 11.15, el fiind transportat cu elicopterul la spital. Era şocat, puţin agitat, dar conştient. Probabil este un traumatism cranian, dar nu este grav", a afirmat Gernignon-Lecomte.

Michael Schumacher, în vârstă de 44 de ani, este septuplu campion mondial la Formula 1 (1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004). El a câştigat în carieră 91 de Mari Premii în 307 participări şi s-a retras din activitate în 2012.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
FORMULA 1,
SCHUMACHER,
ACCIDENT
/actualitate/michael-schumacher-ranit-intr-un-accident-de-schi-fostul-pilot-transportat-cu-elicopterul-la-spital-autoritatile-franceze-a-suferit-un-traumatism-cranian-grav-11832519
11832519
comments powered by Disqus
0 seconds of 1 minute, 7 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:07
01:07
 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.

www.zf.ro
Impactul real al tarifelor preşedintelui Trump: La ce preţ ar putea ajunge un iPhone dacă tarifele rămân în picioare? Costurile urcă de până la 10 ori