Rubio: SUA şi Rusia au convenit asupra a 4 principii în urma discuţiilor privind Ucraina

Autor: Laura Buciu Postat la 18 februarie 2025 24 afişări

Rubio: SUA şi Rusia au convenit asupra a 4 principii în urma discuţiilor privind Ucraina

Statele Unite şi Rusia au convenit marţi asupra a patru principii în urma discuţiilor care au durat mai mult de patru ore în Arabia Saudită, a declarat marţi secretarul de stat american Marco Rubio, potrivit CNN.

Acestea principii sunt:

„Să restabilim funcţionalitatea misiunilor noastre respective din Washington şi Moscova. Pentru a putea continua să mergem pe acest drum, trebuie să avem facilităţi diplomatice care să funcţioneze şi să opereze normal”.

„Vom numi o echipă la nivel înalt din partea noastră pentru a ajuta la negocierea şi rezolvarea încheierii conflictului din Ucraina într-un mod durabil şi acceptabil pentru toate părţile implicate”.

„Pentru a începe să discutăm, să ne gândim şi să examinăm cooperarea geopolitică şi economică care ar putea rezulta din încetarea conflictului din Ucraina”.

„Cei cinci dintre noi care am fost astăzi aici... vom rămâne implicaţi în acest proces pentru a ne asigura că se desfăşoară într-un mod productiv”.

Cele cinci persoane la care s-a referit Rubio au fost el însuşi, consilierul pentru securitate naţională Mike Waltz, trimisul special Steve Witkoff, precum şi ministrul rus de externe Serghei Lavrov şi consilierul prezidenţial Iuri Uşakov.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
rubio,
ucraina,
rusia

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.