Trump va cumpăra o Tesla pentru a-şi arăta sprijinul faţă de Elon Musk. Preşedintele SUA spune că boicotul companiei este ilegal şi îi numeşte pe protestatari „lunatici radicali de stânga”
Preşedintele Donald Trump şi-a exprimat intenţia de a cumpăra o maşină Tesla, pentru a-l susţine pe Elon Musk, în contextul în care vânzările producătorului de vehicule electrice şi preţul acţiunilor sale sunt sub presiune din cauza implicării CEO-ului în politica globală, scrie CNBC.
„Mâine dimineaţă îmi voi cumpăra un Tesla nou-nouţ ca dovadă de încredere şi sprijin pentru Elon Musk, un adevărat mare american”, a scris Trump într-o postare publicată marţi pe Truth Social.
Trump a afirmat că „lunaticii radicali de stânga” boicotează Tesla „în mod ilegal şi organizat”, descriind compania ca fiind unul dintre cei mai buni producători auto din lume. Această acţiune, a spus Trump, este un atac direct asupra lui Musk şi a valorilor pe care acesta le reprezintă.
Nu este ilegal ca consumatorii să boicoteze companii. Curtea Supremă a hotărât în 1982 că Primul Amendament protejează dreptul americanilor de a protesta împotriva afacerilor private.
Analiştii au menţionat deteriorarea repuaţiei de brand ca fiind un factor esenţial în scăderea acţiunilor Tesla, care au ieri au avut cea mai slabă zi din 2020, în timp ce de la începutul anului acestea au scăzut cu 45%.
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro
-
Ce mai face George Soros la 94 de ani, „inamicul public" numărul 1 din România. Cine este Alexander Soros, urmașul lui, care a fost decorat de fostul președinte american Joe Biden în locul tatălui său. Scott Bessent, mâna dreaptă a lui Soros, alături de care a prăbușit lira sterlină, e acum ministru de Finanțe în SUA