Un investitor român de 94 de ani a ajuns să deţină 5% din Oil Terminal Constanţa.De la începutul anului, acţiunile Oil Terminal s-au dublat

Postat la 02 martie 2017 237 afişări

Un investitor român de 94 de ani a ajuns să deţină 5% din Oil Terminal Constanţa.De la începutul anului, acţiunile Oil Terminal s-au dublat

​Dumitrescu Sebastian Valentin, 94 de ani, a cumpărat pe 27 februarie un pachet de aproximativ 12 milioane de acţiuni la Oil Terminal Constanţa, cel mai mare operator în vehicularea produselor petroliere la Marea Neagră, el majorându-şi participaţia de la 3,3% la 5,4%.

Astfel, deţinerea sa, mai mare de 5% a fost raportată pe Bursa de Valori Bucureşti, acolo unde sunt tranzacţionate acţiunile Oil Terminal.

Veteranul investitor are un număr de 32 milioane de acţiuni la OIL Terminal ceea ce înseamnă o deţinere de aproximativ 6 milioane de lei (1,3 mil. euro).

​ZF a scris ieri că Fondul Proprietatea şi-a redus deţinerea la companie de la 5,4% la 3,8%, ceea ce a determinat creşterea preţului acţiunilor OIL cu 15% faţă de şedinţa precedentă, la maximul din 2013 încoace. Fondul a vândut la preţul de 0,151 lei/acţiune. Principalul acţionar la Oil Terminal este statul român. 

Cititi mai multe pe www.zf.ro

Urmărește Business Magazin

0 seconds of 1 minute, 7 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:07
01:07
 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.

www.zf.ro
Impactul real al tarifelor preşedintelui Trump: La ce preţ ar putea ajunge un iPhone dacă tarifele rămân în picioare? Costurile urcă de până la 10 ori