AFACEREA MTS LEASING
Compania de leasing imobiliar MTS Leasing este intr-o situatie considerata critica. Presa a relatat saptamana trecuta despre problemele financiare ale firmei, dar si despre schema financiara din spatele operatiunilor MTS Leasing. Cele mai folosite cuvinte sunt "teapa" si "Caritas".
Compania de leasing imobiliar MTS Leasing este intr-o situatie considerata critica. Presa a relatat saptamana trecuta despre problemele financiare ale firmei, dar si despre schema financiara din spatele operatiunilor MTS Leasing. Cele mai folosite cuvinte sunt "teapa" si "Caritas".
SCHEMA DE FUNCTIONARE: Un client care avea in proprietate un teren pe care dorea sa-si construiasca o casa platea catre MTS Leasing un avans intre 10 si 30% din valoarea cladirii. Societatea de leasing urma sa achite facturile firmei de constructie si sa incaseze rate de la client. MTS Leasing promova intens faptul ca are o dobanda de 5% - mult sub nivelul pietei. Banii se plateau in conturile din Germania ale firmei, care nu avea o reprezentanta infiintata in Romania.
DEZVOLTARE: MTS Leasing GmbH, condusa de familia Metzen (Theo, tata, si Matthias, fiu), a reusit sa convinga mai multe societati romanesti, banci, dar chiar si Agentia SAPARD, de validitatea sistemului. Dupa declansarea scandalului, agentia SAPARD a anuntat ca a suspendat protocolul cu MTS Leasing.
ACUZATII: Angajatii, clientii, dar si partenerii de afaceri au semnalat probleme financiare.
Ulterior, au aparut informatii conform carora familia Metzen a parasit Romania. In schimb, conducerea MTS Leasing a declarat ca firma nu este in incapacitate de plata, dar ca au fost "furati de o parte dintre angajati, dar si de o parte din firmele de constructii romanesti".
VALOARE: Potrivit unor estimari vehiculate in presa, valoarea contractelor incheiate de MTS Leasing se ridica la 50-100 mil. euro.
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro
-
Ce mai face George Soros la 94 de ani, „inamicul public" numărul 1 din România. Cine este Alexander Soros, urmașul lui, care a fost decorat de fostul președinte american Joe Biden în locul tatălui său. Scott Bessent, mâna dreaptă a lui Soros, alături de care a prăbușit lira sterlină, e acum ministru de Finanțe în SUA