Amenzi usturătoare pentru trei giganţi auto ai Germaniei. Ar fi format un cartel pentru a manipula preţul oţelului

Autor: Teona Tomoiaga Postat la 21 noiembrie 2019 77 afişări

Autoritatea germană antitrust a informat, joi, că a amendat cu 100 milioane euro în total, pe cei trei mari producători auto ai ţării - BMW, Volkswagen, Daimler -, care ar fi format un cartel pentru a cumpăra oţel, transmite Reuters.

Din 2004 până în 2013, producătorii de automobile s-au întâlnit în mod regulat cu producătorii de oţel şi cu alte companii din lanţul de aprovizionare, pentru a discuta suprataxele plătite pentru achiziţionarea oţelului, potrivit autorităţii antitrust privind comportamentul de cartel.

Preţurile ilegale rezultate din cartel au fost plătite până cel puţin în 2016, a adăugat acesta, conform sursei precizate.

Cei trei producători au acceptat amenzile. Astfel, BMW va plăti 28 milioane de euro, Damiler - 23,5 milioane de euro -, iar Volkswagen a refuzat să comenteze suma pe care urmează să o plătească.

Autoritatea germană antitrust a informat că preţurile de achiziţie ale produselor din oţel care au făcut obiectul cartelului reprezintă mai puţin de 1% din valoarea finală a unei maşini.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant daţi LIKE paginii noastre de Facebook!

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
BMW,
DAIMLER,
VOLSKWAGEN
0 seconds of 1 minute, 7 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:07
01:07
 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.

www.zf.ro
Impactul real al tarifelor preşedintelui Trump: La ce preţ ar putea ajunge un iPhone dacă tarifele rămân în picioare? Costurile urcă de până la 10 ori