Incidente violente între protestatari şi forţele de ordine în apropierea ambasadei SUA din Liban
Forţele de securitate libaneze au folosit gaze lacrimogene şi tunuri cu apă împotriva protestatarilor strânşi în apropierea ambasadei Statelor Unite de la Beirut, după decizia preşedintelui SUA, Donald Trump, privind Ierusalimul, informează site-ul postului BBC News.
Un număr mare de persoane au participat în ultimele zile la manifestaţii în diferite ţări musulmane pentru a protesta după ce preşedintele SUA a transmis că recunoaşte Ierusalimul drept capitală a Israelului.
Cel puţin doi palestinieni au fost ucişi, iar alţi 300 au fost răniţi, vineri după-amiază, în urma confruntărilor cu serviciile de securitate israeliene în cursul protestelor desfăşurate în Cisiordania şi Fâşia Gaza.
Protestatarii, unii dintre ei fluturând steaguri palestiniene, au aruncat proiectile în direcţia forţelor de securitate care au blocat drumul principal spre ambasada SUA de la Beirut.
Potrivit presei locale, unii protestatarii au încercat să pătrundă în incinta complexului unde se află ambasada.
Demonstranţii au scandat sloganuri anti-Trump.
În Liban locuiesc câteva sute de mii de refugiaţi palestinieni, inclusiv descendenţi ai celor care au fugit în momentul în care a fost fondat statul Israel, în anul 1948.
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro
-
Ce mai face George Soros la 94 de ani, „inamicul public" numărul 1 din România. Cine este Alexander Soros, urmașul lui, care a fost decorat de fostul președinte american Joe Biden în locul tatălui său. Scott Bessent, mâna dreaptă a lui Soros, alături de care a prăbușit lira sterlină, e acum ministru de Finanțe în SUA