Scrisoare de la Kafka
Initial programata pentru vanzarea la o licitatie in Germania, ceea ce ar fi insemnat intrarea in proprietatea unui colectionar particular, o colectie de scrisori ale lui Franz Kafka urmeaza a fi achizitionata de Biblioteca Bodleiana din cadrul Universitatii Oxford si de Deutsches Literaturarchiv Marbach (Arhiva de Literatura Germana, situata in orasul Marbach pe Neckar, locul de nastere al poetului Friedrich Schiller).
Mare parte din scrisorile care fac obiectul tranzactiei reprezinta corespondenta intre Franz Kafka si sora sa cea mai mica, Ottla, de care se simtea cel mai apropiat dintre toti membrii familiei. Pe langa acestea sunt si mesaje de la prietenul sau, doctorul Robert Klopstock, si de la ultima sa iubita, Dora Diamant.
Cele doua institutii, care au deja in grija o mare parte din materialele ramase de la Franz Kafka, vor imparti in mod egal costul tranzactiei, dupa ce au ajuns la un acord cu familia scriitorului, de la care vor prelua si o serie de fotografii, unele dintre ele cu autograf.
Corespondenta scriitorului cu sora sa va permite cercetatorilor interesati de biografia lui Kafka sa afle dintre cele mai diverse amanunte despre viata lui, de la parerile sale despre femei sau cartile pe care le citea si pana la lupta cu tuberculoza.
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro
-
Ce mai face George Soros la 94 de ani, „inamicul public" numărul 1 din România. Cine este Alexander Soros, urmașul lui, care a fost decorat de fostul președinte american Joe Biden în locul tatălui său. Scott Bessent, mâna dreaptă a lui Soros, alături de care a prăbușit lira sterlină, e acum ministru de Finanțe în SUA