Whirlpool preia Indesit pentru 758 milioane euro
Producătorul de electrocasnice Whirlpool va prelua 60% din acţiunile companiei italiene Indesit, pentru 758 milioane de euro, aceasta fiind cea mai mare achiziţie efectuată de grupul american de la cumpărarea Maytag, în urmă cu opt ani.
Whirlpool va plăti 11 euro pe acţiune companiei Fineldo şi unor membri ai familiei Merloni, fondatoare a Indesit, pentru participaţia reprezentând 60% din acţiuni, relatează Bloomberg.
Acţiunile, care vor fi cumpărate la un preţ mai mare cu 4,5% faţă de cotaţia atinsă la închiderea precedentă, reprezintă 67% din drepturile de vot la Indesit.
"Achiziţia ne va poziţiona pentru o creştere sustenabilă pe piaţa extrem de competitivă şi tot mai globalizată a aparatelor electrocasnice din Europa", a declarat Jeff M. Fettig, preşedinte şi director general al Whirlpool.
Anul trecut, Whirlpool a obţinut 16% din vânzări în Europa, Orientul Mijlociu şi Africa, faţă de 54% în America de Nord.
Cititi mai multe pe www.mediafax.ro
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro
-
Ce mai face George Soros la 94 de ani, „inamicul public" numărul 1 din România. Cine este Alexander Soros, urmașul lui, care a fost decorat de fostul președinte american Joe Biden în locul tatălui său. Scott Bessent, mâna dreaptă a lui Soros, alături de care a prăbușit lira sterlină, e acum ministru de Finanțe în SUA