Oamenii preşedintelui Donald Trump: Linda McMahon, secretar de stat pentru educaţie, miliardară din industria wrestlingului, cu paradoxala misiune de a gestiona un minister şi a lucra simultan la desfiinţarea lui

Autor: Catalina Apostoiu Postat la 27 aprilie 2025 35 afişări

Linda McMahon, fost executiv în domeniul wrestlingului profesio­nal şi aliat apropiat al preşedintelui Donald Trump, a devenit la vârsta de 76 de ani cel de-al 13-lea secretar pentru educaţie al SUA.

Oamenii preşedintelui Donald Trump: Linda McMahon, secretar de stat pentru educaţie, miliardară din industria wrestlingului, cu paradoxala misiune de a gestiona un minister şi a lucra simultan la desfiinţarea lui

Linda McMahon, fost executiv în domeniul wrestlingului profesio­nal şi aliat apropiat al preşedintelui Donald Trump, a devenit la vârsta de 76 de ani cel de-al 13-lea secretar pentru educaţie al SUA.

Calificările Lindei McMahon pentru această poziţie au fost puse sub semnul întrebării, criticii scoţând în evidenţă lipsa experienţei sale le­ga­te de politica din domeniul educa­ţiei. Însă McMahon este preşedintă a America First Policy Institute, un think tank aliniat lui Trump.

Departamentul pentru Educaţie, creat de Congres în timpul manda­tului fostului preşedinte Jimmy Carter în 1979, distribuie miliarde de dolari anual pentru învăţământul preuniversitar şi supervizează un portofoliu de credite studenţeşti de aproximativ 1.600 miliarde de dolari. Fondurile federale constituie în jur de 14% din bugetele şcolilor publice la nivel naţional.

„Linda îşi va folosi deceniile de experienţă în leadership şi adânca înţelegere a educaţiei şi businessului pen­tru a da putere următoarei gene­ra­ţii de studenţi şi muncitori ameri­cani şi pentru a face America numă­rul unu în educaţie la nivel mondial. Vom trimite educaţia înapoi la state, iar Linda va fi vârful de lance al acestui efort“, a declarat Trump în momentul confirmării acesteia.

McMahon, donator republican major şi fost executiv în industria de wrestling profesionist, a deţinut rolul de administrator al Small Business Administration în timpul primului mandat al lui Trump. McMahon a fost desemnată în această poziţie în 2017, demisionând în 2019 pentru a deveni preşedintă a America First Action, un super-PAC pro-Trump.

Este preşedintă a boardului America First Policy Institute, un think tank pro-Trump format în 2021 de ea, Larry Kudlow şi alţi consilieri ai fostei administraţii Trump.

McMahon este de asemenea fost CEO al WWE, companie de wrestling pe care a fondat-o împreună cu soţul său Vince McMahon şi pe care a condus-o timp de aproape 30 de ani. Ca şefă a WWE, Linda McMahon a supervizat transformarea acesteia dintr-o mică firmă de entertainment sportiv într-un imperiu media tranzacţionat public. Linda s-a retras din această poziţie în 2009, potrivit CNN.

McMahon a candidat de două ori fără succes pentru Senatul american, în 2010 şi 2012. Trump a donat 5.000 de dolari pentru campania sa în 2012. În timpul primei campanii pentru preşedinte a lui Trump, McMahon a donat peste 7 milioane de dolari către două super PAC-uri pro-Trump.

Eliminarea departamentului condus de Linda McMahon reprezintă un obiectiv de top pentru administraţia Trump. În martie, preşedintele a semnat un ordin executiv pentru desfiinţarea acestuia, considerându-l un departament ineficient, corupt de ideologia liberală.

Doar câteva dintre funcţiile acestuia urmează să fie menţinute.

De asemenea, din mai, departamentul va începe să colecteze plăţi legate de creditele pentru studenţi aflate în default, au anunţat oficialii, potrivit apnews.com.

În prezent, aproximativ 5,3 milioane de debitori sunt în incapacitate de plată a împrumuturilor studenţeşti. Anunţul administraţiei Trump marchează sfârşitul unei perioade de clemenţă ce a început în timpul pandemiei. În timpul mandatului lui Joe Biden, departamentul a încercat de mai multe ori să anuleze mare parte din împrumuturile respective.

 

 

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
educatie,
presedinte,
donald trump,
desfiintare
0 seconds of 1 minute, 7 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:07
01:07
 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.

www.zf.ro
Impactul real al tarifelor preşedintelui Trump: La ce preţ ar putea ajunge un iPhone dacă tarifele rămân în picioare? Costurile urcă de până la 10 ori