Gala "Campion pentru Romania" a inceput. Meciul vedeta: Lucian Bute - Jean Paul Mendy
Meciul in care Lucian Bute isi apara pentru a opta oara centura mondiala IBF la categoria supermijlocie in fata francezului Jean Paul Mendy a inceput, sambata seara, la Romexpo, in prezenta a 10.000 de spectatori.
Romanul a intrat in ring pe melodia cantata de formatia U2, "Where the streets have no name", iar adversarul sau a fost acompaniat de AC/DC, cu melodia "Highway to Hell". Imnul Romaniei la acest eveniment a fost interpretat de Andra, iar trupa Class a cantat imnul Canadei.
In celelalte meciuri ale serii, pugilistul Viorel Simion l-a invins prin KO in repriza a noua pe filipinezul Jun Talape, intr-un meci la categoria pana, versiunea WBC, pentru titlul international. Meciul care ar fi trebuit sa se desfasoare pe durata a 12 reprize s-a oprit in runda a noua, Viorel Simion (13-0-0, 5 KO), reusind sa-l trimita la podea pe Jun Talape (20-7-1, 8 KO). in urma acestei victorii, Viorel Simion a intrat intre primii 15 boxeri ai categoriei.
Pugilistul Bogdan Dinu a castigat prin KO meciul de la categoria grea, disputat in compania tanzanianului Awadh Mohamed Tamim. Bogdan Dinu (5-0-0, 2 KO) l-a invins pe Awadh Mohamed Tamim (12-2-0, 7 KO) printr-un KO in prima repriza, intr-un meci ce ar fi trebuit sa aiba patru runde.
Mai mult pe www.mediafax.ro.
Urmărește Business Magazin
![](https://cnt.m.ro/c.gif?id=8472344&pid=341)
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro