În sfârşit: Apartamentele au început să se ieftinească în Bucureşti în luna mai

Postat la 05 iunie 2019 73 afişări

După ce s-au diminuat cu 0,7% la nivel naţional pe parcursul lui aprilie, preţurile apartamentelor (noi şi vechi) au mai consemnat o scădere de 0,4% în mai, dar tendinţa de scădere a preţurilor s-a făcut simţită doar în Bucureşti şi Constanţa.

În sfârşit: Apartamentele au început să se ieftinească în Bucureşti în luna mai
Potrivit indicelui Imobiliare.ro, suma medie cerută pentru o asemenea unitate locativă la nivel de ţară a ajuns la 1.223 de euro pe metru pătrat, faţă de 1.228 de euro pe metru pătrat la finele lunii anterioare.
 
Aşteptările vânzătorilor de apartamente din Capitală s-au diminuat, per ansamblu, cu 2% luna trecută, ajungând de la 1.330 la 1.304 euro pe metru pătrat util. În contextul în care suma medie solicitată pentru locuinţele din blocurile vechi s-a menţinut la aceeaşi valoare ca şi luna trecută (anume 1.219 euro pe metru pătrat), tendinţa descendentă a preţurilor a fost dictată exclusiv de segmentul rezidenţial nou: unităţile locative din cadrul noilor ansambluri rezidenţiale s-au ieftinit cu 3,4%, de la 1.408 la 1.360 de euro pe metru pătrat.
 
Cititi mai multe pe www.mediafax.ro

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
bucuresti,
apartamente,
ieftinire,
incepere

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.

www.zf.ro
Ne luăm adio de la săptămâna de lucru de cinci zile? Ce experimentează mai nou companiile din întreaga lume?