Trei parcuri fotovoltaice noi în judeţele Braşov şi Cluj
Compania chineză Unisum a construit trei parcuri fotovoltaice în judeţele Braşov şi Cluj, cu o capacitate instalată de 19,6 MW şi care ar uma să genereze anual venituri de 8 milioane de euro din vânzarea energiei şi din certificatele verzi.
Cele trei parcuri solare sunt conectate deja la reţeaua electrică. Unisum face parte din grupul Wuxi Guolian Development Group, specializat în dezvoltarea de parcuri fotovoltaice.
Grupul a dezvoltat şi a finanţat proiecte fotovoltaice cu o capacitate totală de peste 500 MW în mai multe state. În România funcţionează centrale fotovoltaice cu o capacitate de peste 700 MW.
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro
-
Ce mai face George Soros la 94 de ani, „inamicul public" numărul 1 din România. Cine este Alexander Soros, urmașul lui, care a fost decorat de fostul președinte american Joe Biden în locul tatălui său. Scott Bessent, mâna dreaptă a lui Soros, alături de care a prăbușit lira sterlină, e acum ministru de Finanțe în SUA