Întâlnirea Zelenski-Vance amânată pe fondul revizuirii parteneriatului SUA-Ucraina

Autor: Iulia Kelt Postat la 14 februarie 2025 12 afişări

Întâlnirea dintre Volodimir Zelenski şi vicepreşedintele SUA, JD Vance, la Conferinţa de Securitate de la München, a fost amânată pentru ca Washingtonul să analizeze un memorandum de parteneriat propus de Ucraina.

Întâlnirea Zelenski-Vance amânată pe fondul revizuirii parteneriatului SUA-Ucraina

Informaţia a fost confirmată de Administraţia Prezidenţială de la Kiev, vineri, potrivit The Kyiv Independent.

Amânarea are loc în contextul în care SUA analizează un memorandum de parteneriat transmis de Ucraina, document ce include o posibilă înţelegere privind accesul la resursele minerale rare ale ţării în schimbul sprijinului militar şi financiar continuu.

Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a înmânat un proiect al acordului preşedintelui Zelenski în timpul vizitei sale la Kiev de miercuri. Ulterior, Ucraina a finalizat şi returnat documentul către partea americană, care a cerut timp suplimentar pentru analiză până vineri după-amiază.

Zelenski a confirmat, în cadrul unei conferinţe de presă, că întâlnirea cu Vance va avea loc, totuşi, vineri, dar ora nu este cunoscută în acest moment.

Propunerea ar putea marca o schimbare semnificativă în relaţiile dintre SUA şi Ucraina, prin legarea cooperării economice de asistenţa în domeniul securităţii.

Preşedintele Donald Trump a sugerat anterior că sprijinul acordat Ucrainei ar putea fi condiţionat de accesul companiilor americane la resursele minerale ale ţării.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
zelenski,
jd vance,
ucraina

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.