Laura Vicol, la Curtea de Apel: Am făcut multe plângeri! Eu merg cu adevăr şi cu dreptatea mea

Autor: Laura Buciu Postat la 05 februarie 2025 13 afişări

Laura Vicol, soţia patronului Nordis, a declarat miercuri că este avocat şi i s-a pus etichetă „de Nordis”. Ea a afirmat că a făcut multe plângeri penale şi totul va ieşi la iveală. De asemenea, Vicol a afirmat că „prietenii, cu siguranţă mi i-am ales greşit”.

Laura Vicol, la Curtea de Apel: Am făcut multe plângeri! Eu merg cu adevăr şi cu dreptatea mea

Vicol a declarat că primul lucru pe care l-a făcut după ce a ajuns acasă, după ce a fost reţinută, a fost să îşi ia în braţe copilul.

„După 20 de ani de avocatură, am sperat că dacă intru în politică, pot să schimb ceva. Prietenii, cu siguranţă, mi i-am ales greşit”, a spus Vicol.

Ea a avut şi un mesaj pentru clienţii Nordis, spunând că de de luni trebuia să înceapă predarea apartamentelor celor 700 de proprietari.

„Nu s-a putut face acest lucru, pentru că cei de la DIICOT au calculatoarele firmei, absolut tot. La adunarea creditorilor de mâine sau de poimâine, n-am înţeles exact de la avocaţi când, au anunţat că urmă să fie săptămâna aceasta trebuiau să fie anunţaţi că încep lucrările de amenajare, pentru că existau bani în contul firmei şi trebuiau să înceapă lucrările de amenajare pentru celelalte. În acest moment, totul este blocat. Eu vă zic doar nu. Apăsaţi pe un buton, plătiţi la străini. Deschideţi rodinete de apă, plătiţi la străini”, a spus Vicol, la Curtea de Apel Bucureşti.

Vicol a afirmat că soţul său i-a dat bani şi ea a recunoscut acest lucru. Însă, a mai spus că „jumătate din salariul lui - se poate verifica - a fost donat către operaţii copii.

Toţi pe cei pe care i-am ajutat îi aştept să dea declaraţii în public. Dacă nu, oricum îi voi cita eu ca martori, O să aveţi mari surprize”, a mai spus fost preeşedintă a Comisiei Juridice din Camera Deputaţilor.

Laura Vicol a mai spus că cine o cunoaşte ştie ce fel de om este: „În viaţa vieţilor mele n-am privit cu dispreţ pe nimeni, nici măcar pe cei care mi-au făcut rău. (...) Un singur lucru vreau să spun: mi s-a pus ştampilă şi etichetă de Nordis, la avocatea infractorilor, interlopilor. Toată lumea mi-a pus etichetă de Nordis”, acuză Vicol. Avocata acuză în continuare că s-au plătit bani pentru a fi calomniată în mass-media şi în acest sens a făcut mai multe plângeri penale.

De asemenea, Laura Vicol a mai spus că ea nu a făcut niciun denunţ: „Eu merg cu adevăr şi cu dreptatea mea. Sunt avocat, am fost avocat, sunt avocat şi voi fi avocat”.

Laura Vicol se află la Curtea de Apel Bucureşti, împreună cu soţul ei, Vladimir Ciorbă, unde aşteaptă decizia judecătorului la cererea procurorului de mandat de arestare pentru 30 de zile pe numele lor.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
laura vicol,
instanţă,
plângere

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.