Afacerea YACHTING - cât te costă şi ce câştigi

Autor: Lucian Mîndruţă Postat la 07 iulie 2013 3458 afişări

Yachting: termenul e cel mai adesea folosit greşit. Pentru pasionaţii domeniului, e nevoie de vele pentru ca o ambarcaţiune să poarte numele ăsta. Celelalte sunt bărci cu motor, oricât de scumpe şi sofisticate. De partea celalaltă, milionarii proaspeţi posesori de motor-yacht se uită de sus la veliştii care aşteaptă şi-o zi întreagă vântul, în vreme ce ei au ajuns deja la Istanbul, arzând şi-o tonă de combustibil pentru asta. Pentru că-şi permit. Fireşte, istoria ţine cu veliştii.

DE MESERIE PROPRIETAR. DE PORT

Mihai Marcu n-are barbă şi nici pipă. Nu poartă şapcă de marinar, n-a trecut prin furtuni la Capul Horn. De fapt, între el şi aventura în larg distanţa e mai mare decât între meseria de manager în domeniul medical şi cea de manager de port turistic. Pentru că, între timp, ăsta e jobul lui part-time, la Nautic Life Yachting.

„E business şi pasiune. Dar mai întâi pasiune„, spune Mihai Marcu, cu aerul omului care nu se gândeşte să se îmbogăţească prea curând din vele. A început prin a merge în Deltă la pescuit, şi-a cumpărat barcă, apoi a înţeles că ar fi o ideee mai bună să vândă bărci. Mai întâi bărci de râu şi deltă, iar apoi veliere. De anul trecut a făcut un pas mai departe: face regatte. Concursuri cu vele, care într-o bună zi vor scoate şi profit. Aşa cum se întâmplă în fiecare ţară din lume în care apare masa critica a proprietarilor şi pasionaţilor acestui sport. Care deocamdată, în zona noastră geografică, există doar în Bulgaria.
„Bulgarii sunt înaintea noastră din trei motive: cultura mării mai dezvoltată, lipsa de interdicţii pe vremea comunismului şi ţărmul, mai frumos, mai dantelat, mai interesant de explorat pe mare.

Şi apa e mai curată„, spune Mihai Marcu.

Apropos de explorare: cheful românilor a scăzut odată cu criza. Cei mai buni ani pentru vânzarea de ambarcaţiuni au rămas undeva spre 2008. „Lumea se uită mai întâi la mâncare, la doctor, la şcoală şi după aceea, din ce rămâne îşi face hobby-uri„, spune Mihai Marcu. „Şi piaţa de fishing a scăzut semnificativ. 30-40% faţă de dinainte de criză„, adăuga el. Cu toate astea, portul cumpărat de Mihai Marcu anul trecut e un succes. Marina Limanu, situată în comuna cu acelaşi nume, la câţiva kilometri de Mangalia, are deja peste 50 de ambarcaţiuni în grijă, o şcoală de yachting şi e destinaţia favorită a petrecerilor de după regatte şi a team-building-urilor de companie.

„Limanu e versatil: are hotel, restaurant, face evenimente corporate. Am pus accent pe siguranţa bărcii. Am limitat intrarea. Ai siguranţă iarna: avem un om la bărci când sunt furtuni„, spune Mihai Marcu. Şi totuşi, ce-ar trebui să se întâmple ca acest sport să crească? „Mai multe destinaţii şi lucruri mai interesante de făcut în fiecare marină„, crede Mihai Marcu. „Ţărmul nostru e plat, aşa că nu ne putem permite ca experienţă în port când ajungi să legi barca de ţărm să fie la fel de plată„.

Cine e clientul tipic la Life Harbour? Un om de 30-50 de ani, în general bărbat, pasionat de outdoor, cu venituri peste medie. Datorită acestui gen de oameni piaţa va reveni în câţiva ani. E pariul lui Mihai Marcu, un pariu relaxat totuşi. Recuperarea banilor? „Nu ştiu în cât timp îi voi scoate„, spune el. „Mă gândesc mai mult la valoarea acestei companii!„

Paginatie:

Urmărește Business Magazin

/cover-story/afacerea-yachting-cat-te-costa-si-ce-castigi-11107198
11107198
comments powered by Disqus
0 seconds of 54 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:54
00:54
 
0 seconds of 1 minute, 7 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:07
01:07
 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.

www.zf.ro
Impactul real al tarifelor preşedintelui Trump: La ce preţ ar putea ajunge un iPhone dacă tarifele rămân în picioare? Costurile urcă de până la 10 ori