Cursul BNR a urcat la 4,48 lei/euro, după patru şedinţe consecutive de scădere
Moneda naţională s-a depreciat în prima parte a sesiunii interbancare de marţi, astfel că Banca Naţională a României (BNR) a publicat un curs de referinţă în creştere cu 2,2 bani, la 4,4801 lei/euro, după patru şedinţe consecutive de scădere.
În şedinţa interbancară precedentă, cursul a fost de 4,4581 lei/euro, apropiat de cel de la finalul săptămânii trecute.
Pentru dolarul american, BNR a publicat un curs de 3,3481 lei/dolar, în creştere cu 0,73 bani.
În acelaşi timp, rata de schimb pentru francul elveţian a scăzut la 3,6419 lei/franc, de la 3,6195 lei/franc în sesiunea anterioară.
Ratele de schimb leu/dolar şi leu/franc elveţian sunt calculate de Banca Naţională a României în funcţie de paritatea leu/euro şi ratele de schimb euro/dolar şi euro/franc elveţian.
La deschiderea sesiunii interbancare, băncile au schimbat euro pentru 4,4500 - 4,4550 lei, cotaţii apropiate de cele de la finalul şedinţei precedente.
Cititi mai multe pe www.mediafax.ro
Urmărește Business Magazin
![](https://cnt.m.ro/c.gif?id=10981518&pid=341)
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro