Google şi Meta critică la scenă deschisă reglementările Comisiei Europene. „Există consens asupra faptului că reglementarea europeană în privinţa tehnologiei este prea restrictivă. Rezultatul este că produsele vor fi întârziate sau mai slabe, iar consumatorii europeni suferă”
Directorii giganţilor Google şi Meta au deplâns că industria europeană de AI este îngreunată de reglementările excesive, oglindind retorica preşedintelui american, scrie CNBC.
Prezenţi la conferinţa Techarena din Stockholm, Suedia, liderii Google şi Meta şi-au exprimat precoupările cu privire la abordarea strictă a UE asupra tehnologiei AI.
„Există consens asupra faptului că reglementarea europeană în privinţa tehnologiei este prea restrictivă, spre exmeplu GDPR şi AI Act”, a spus Chris Yiu, director al Meta pentru Public Policy. „Rezultatul este că produsele vor fi întârziate sau mai slabe, iar consumatorii europeni suferă”, a adăugat acesta.
Dorothy Chou, Google DeepMind’s head of public policy, a declarat că reglementarea privind AI în Europa a fost realizată înainte de lansarea ChatGPT.
AI Act a fost introdus pentru prima dată de Comisia Europeană, în aprilie 2021. OpenAI a lansat ChatGPT în noiembrie 2022.
„Putem folosi politicile publice pentru a crea un mediu de investiţii mai bun”, a adăugat ea, punctânt beneficile Inflation Reduction Act, care a subvenţionat maşinile electrice.
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro