Less is more… şi în aviaţie

Autor: Ioana Matei Postat la 08 martie 2021 84 afişări

⇒ Pandemia a accentuat competiţia dintre cei mai mari doi producători de aeronave ai lumii, Airbus şi Boeing;

⇒ Airbus pare însă să fie câştigătorul acestei situaţii, în contextul în care oamenii călătoresc pe distanţe mai scurte şi în aeronave mai mici;

⇒ Compania îşi extinde constant familia de A320 şi ia în considerare lansarea de modele alimentate de hidrogen pentru distanţe scurte până în 2035;

⇒ Producătorul francez se afla pe o poziţie mai bună şi din punctul de vedre al cash-ului deţinut: compania avea 16 miliarde de dolari în cash şi echivalente de cash, faţă de cei 10 miliarde de dolari deţinuţi de Boeing.

Guillaume Faury, CEO Airbus SE: „Cele trei tipuri de design ZEROe marchează un moment istoric în domeniul aviaţiei comerciale.”

Foto: hepta, Airbus via Abacapress.com

Sursa: Bloomberg

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
aviatie,
airbus,
boeing,
pandemie,
avion,
design
0 seconds of 1 minute, 7 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:07
01:07
 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.

www.zf.ro
Impactul real al tarifelor preşedintelui Trump: La ce preţ ar putea ajunge un iPhone dacă tarifele rămân în picioare? Costurile urcă de până la 10 ori